Školní psycholog

Školní psycholožka: Mgr. Jana Rozsypalová
kontakt: rozsypalova@zsmlynska.cz; tel. 583 401 631; mobil: 605 012 759

V období letních prázdnin mohou všichni žáci a zákonní zástupci i nadále využít konzultací prostřednictvím telefonu, e-mailu, messengeru nebo WhatsAppu (online chat, videohovor přes různá prostředí apod.), případně individuální konzultace mimo školu po předchozí domluvě.

Tipy na prázdniny:

Inspirační karta – o přírodě a lidech

• nechte se inspirovat a přemýšlejte s kartami Kamínky na cestě od Lipky 😉

Zajímavé čtení, odkazy, videa:

• Šárka Miková o sebeúctě: O sebeúctě
  •  Mind Yeti Krátká animovaná videa zaměřená na techniky mindfulness => všímavost, relaxaci, koncentraci apod. Videa jsou v jednoduché angličtině, vhodné pro začátečníky, ale i pro ne-angličtináře 😉

Arteterapeutické okénko

Užitečné odkazy

Knihovna

Knihy si mohou půjčit žáci, rodiče, pedagogičtí pracovníci. Evidenci o výpůjčkách vede školní psycholog. Výpůjční doba je 1 měsíc, příp. dle domluvy.

Otázky, odpovědi, pomoc, podpora

Jak to zvládnout doma

=> Pomoc s doučováním zdarma zde: https://www.studentistudentum.cz/

=> Když se mi nechce učit

=> Co dělat, když se bojím

=> DESATERO EFEKTIVNÍ DOMÁCÍ PŘÍPRAVY – pomocník pro rodiče

=> ZPĚT DO ŠKOLY_CO MŮŽEME OČEKÁVAT – na co se připravit po návratu dětí do školy – pro rodiče

=> 10 kroků k návratu dětí do školy pro pedagogické pracovníky

=> https://www.budsafeonline.cz/pro-rodice => Co dělat pro bezpečí dítěte v online světě

=> Jak to zvládnout_info pro rodiče

=> Desatero pro rodiče dětí (nejen) se SVP

=> Krizová linka pro rodiče

=> On-line odkazy_přehled

=> Online přednáška školní psycholožky Veroniky Šporclové o životě v karanténě.

Odpovědi na konkrétní dotazy, jak zvládnout karanténu

… s více dětmi

… s dětmi s PAS, ADHD, úzkostí apod.

… se svými blízkými

… sám se sebou

=>   Online setkání se speciální pedagožkou a odbornou pracovnicí SPC Lenkou Bittmannovou

Odpovědi na konkrétní dotazy, jak přistupovat

… k dětem se speciálními vzdělávacími potřebami

… ke všem ostatním dětem, které bojují s domácí výukou

Deváťáci

=> Jak zvládnout nervozitu z přijímaček

=> SOS ke ZKOUŠKÁM_karta – pomocník pro deváťáky

Jak se připravit? Na co nezapomenout? Co dělat, když začnu panikařit?

=> Odkazy na opakovací kurzy k přijímačkám online zdarma => Nutná registrace, založení účtu.

Přečti si všeobecné obchodní podmínky!

Mimořádný kurz – Čeština

Mimořádný kurz – Matematika

=> RELAXAČNÍ VÝZVA (nejen pro deváťáky)

Podcasty – Příběhy o emocích pro I. stupeň

Poslechni si sám nebo s rodiči. Přemýšlej, diskutujte. Své pocity z příběhu můžeš nakreslit nebo i jinak výtvarně zpracovat. Můžeš mi i napsat, co tě k tématu napadlo.

1. příběh: Houpačka – o pomáhání

2. příběh: Škola v přírodě – o osamocení

3. příběh: Tajemná postava – o strachu

Budoucí prvňáčci

5 nejpodstatnější věcí, které by dítě mělo umět před nástupem do školy:

1. Umět se obsloužit na toaletě.

2. Umět se obléci a vysvléknout přiměřeně rychle. (proto, aby na dítě nemuseli ostatní stále čekat).

3. Vědět, kde je vpravo, vlevo, dole, nahoře. (proto, aby se orientovalo při práci v hodině, ale i v prostoru).

4. Zvládnout být sám bez rodičů určitý čas.

5. Pokud má dítě logopedický problém, začít na tom pracovat (poradí vám např. zde: https://www.logofon.cz/nase-ambulance#ambulance-mohelnice)

Tyto věci jsou nejpodstatnější proto, aby dítě zapadlo do kolektivu, aby se ve škole cítilo soběstačné, věřilo si a cítilo se dobře. Ve škole dítěti samozřejmě s adaptací pomohou. Ale tato pětka mu umožní vykročit správnou nohou 😉

Náměty pro rozvoj jemné motoriky, myšlení, matematické pregramotnosti, zrakového, sluchového vnímání, logopedická cvičení apod. najdete např. na facebookových stránkách Nápady pro školkové děti nebo na webu https://www.detsky-web.cz/.

=> Hry pro rozvoj školní zralosti

=> Co s dětmi přes prázdniny trénovat

=>   Online setkání s logopedkou Mgr. Evou Kolesovou na téma Nástup do první třídy

Odpovědi na konkrétní dotazy

… co by měli umět budoucí prvňáčci?

… jak děti podpořit, když jim něco nejde?

… s čím se čertství školáci často potýkají

Tipy, inspirace, cvičení na zahnání nudy

Napiš mi, jak se ti daří nebo nedaří bojovat s nudou: rozsypalova@zsmlynska.cz

=> Zašifrovaná přísloví

=> Zašifrované země

=> Tipy Jak trávit volný čas v karanténě

Konzultační hodiny:

V jiných dnech a časech dle potřeby a domluvy.

Přehled činnosti školního psychologa:

Na konzultacích je lépe se předem domluvit telefonicky (volat ve výše psaných dnech a hodinách), e-mailem nebo osobně.

Kdy se na mě můžete obrátit:

Kdykoli budete potřebovat 😊

Např.:

Žáci => když ti někdo ubližuje; když se necítíš dobře; když se cítíš pod tlakem; když jsi ve stresu; když potřebuješ řešit jakýkoli problém; když potřebuješ vyslechnout; když někdo ubližuje někomu jinému; když máš problémy s učením se soustředěním; když se chceš poradit kam na školu; když se chceš odreagovat . . . přijď kdykoli 😉

Rodiče => konzultace při obtížích s učením dítěte; konzultace při výchovných problémech; konzultace v případě složité rodinné situace; konzultace při přestupu žáka na jinou školu; konzultace v kariérovém poradenství atd.

Pedagogičtí pracovníci => konzultace při obtížích; konzultace didaktického přístupu a přístupu k žákům; konzultace k jednotlivým žákům; konzultace k třídním kolektivům; uspořádání besed na různá témata atd.

Nabídka kroužků – přihlašování osobně nebo na rozsypalova@zsmlynska.cz

I. stupeň => Program Druhý krok – 1h/týden (ve školním roce 2019/2020 realizujeme program ve 4.A a 4.C) => video o programu

4. – 9. ročník => Rozvoj myšlení a koncetrace – 1h/týden – dle individuální domluvy

II. stupeň => Seberozvojový klub – každý čtvrtek 13:40 – 14:30