Aktuality

ZŠ Mlýnská opět v Bruselu

13.11.2012     Aleš Plhák     zpět do sekce Aktuality

Ve dnech 6.–9. listopadu. 2012 se uskutečnila již druhá letošní návštěva Bruselu, tentokráte na pozvání europoslance Ing. Jana Zahradila. Na žáky a jejich učitele čekala náročná téměř šestnáctihodinová cesta. Po ranním příjezdu do Bruselu jsme se vydali  na prohlídku historické části města. Jako průvodkyně se velmi osvědčila naše paní učitelka Mgr. Špániková.
Naše putování po Bruselu nemohlo začít jinde než na radničním náměstí Grand-Place. Mnozí považují toto náměstí za jedno z nejpůvabnějších na světě. Na  náměstí se tyčí středověké měšťanské domy, dominantu bezesporu tvoří historická radnice s věží. Ze všech obchůdků se linuly vůně belgické čokolády a pralinek.
Symbolem Bruselu je soška Manneken Pis (česky Čurající chlapeček), před kterou nemohla chybět společná fotografie. Všechny nás uchvátila vznešená gotická katedrála Sv. Michala, jejíž věže nebyly nikdy dokončeny.
V jedné z místních restaurací jsme ochutnali  krevety a mušle.  V Parlamentáriu jsme se dozvěděli vše o historii Evropy a vývoji sjednocení Unie. Další naše cesta vedla k samotnému sídlu Evropského parlamentu. Nejedná se o jednu budovu, ale komplex několika desítek moderních budov, které tvoří jakési samostatně fungující soustrojí. Po vstupní kontrole jsme se přesunuli do místnosti vedle zasedacího sálu parlamentu, která je určena k přednáškám pro veřejnost. Tady nás přivítal zástupce europarlamentu pro styk s veřejností PhDr. Pavel Černoch.. Na úvod nám prozradil něco z historie Evropské unie a samotného parlamentu, poté vtipně popsal fungování celé instituce. Po úvodní přednášce přišel pan europoslanec Ing. Jan Zahradil, aby nám popsal celý chod Evropské unie ze svého pohledu. Poté zbyl čas i na naše dotazy. Na jeho adresu padaly mnohé otázky, například jaký je rozdíl mezi evropským a českým parlamentem, zajímal nás názor  na euro,  zákaz názvů některých potravin nebo další vývoj Evropské unie.
Přijali jsme pozvání do bruselského divadla Vaudeville na Kunderovu  komedii Jakub a jeho pán v podání herců brněnského divadla.
Další den našeho pobytu začal u slavného Atomia. Zvětšený model atomu železa je památkou na Expo 1958. Z Atomia je krásný výhled na Brusel. Mezi částmi Atomia se cestuje výtahem nebo eskalátory a jedná se o velký zážitek. Velkou atrakcí pro žáky se stala návštěva zábavného parku Mini Europe – parku, ve kterém je vystaveno více než 300 zmenšených modelů významných evropských staveb. Nezapomenutelným zážitkem byl pohled z pláže na Severní moře. Krásné slunečné počasí ještě umocňovalo výhled na rozbouřenou hladinu, veliké lodě a přístavní jeřáby..
Naší poslední zastávkou se stalo město Bruggy. Takřka ve středu historické části města se nachází náměstí Markt, kde se rozkládá tržnice Halle, jakož i83 metrů vysoká věž Belfried.. Na tuto věž jsme také po 366 schodech vystoupali a před námi se otevřelo panorama města i okolí.. Dalším turisticky známým náměstím v Bruggách je Burg s radnicí, Justičním palácem a Bazilikou sv. Krve. Ráno po snídani jsme se vydali na dlouho cestu zpět do vlasti. Vrátili jsme se sice unaveni, ale plni zážitků a informací.
Celá exkurze byla pro žáky příležitostí, jak hlouběji nahlédnout do práce Evropského parlamentu a dozvědět se více o fungování Evropské unie. Děkujeme  za zprostředkování poučné cesty do Bruselu.
Mgr.Aleš Plhák

Bohatou fotodokumentaci naleznete ve FOTOGALERII