Aktuality

Studio Ypsilon a předvánoční Praha

5.1.2016     Aleš Plhák     zpět do sekce Aktuality

Ve čtvrtek 17. prosince se vydali žáci 9.B a několik žáků z 9.C do Prahy.  Cílem výletu do předvánoční Prahy bylo zejména dopolední představení ve Studiu Ypsilon #jsi_user, které vzniklo v koprodukci s poskytovatelem internetových služeb Seznam.cz.  Inscenace #jsi_user je hrou „herce a tabletu“. Vedle základního tématu netolismu (velmi zjednodušeně je to závislost na moderních technologiích, internetu, na Facebooku, na počítačových hrách,…) se stal jmenovatelem inscenace tragický životní příběh Michala Kolesy, fenoménu českého internetu a sociálních sítí. Michal byl internetová celebrita. Živoucí legenda. Neúnavný diskutér, který dostal BAN takřka na všech známých internetových fórech pro svou neukojitelnou zvídavost, neschopnost rozlišovat společensky přijatelné od nepřijatelného. Duševně nemocný člověk, neschopný běžného života mezi lidmi, kterému internet nahrazoval sociální kontakt, kamarády, parties, výlety, rodinu, školu, zaměstnání. A nakonec se nejspíš nepřímo stal i jeho záhubou. Inscenace není výhradně o osobě a životě Michala Kolesy, je hlavně o uživatelích, a proto název #jsi_user. Text této hry je z 99% autentický materiál z internetu zpracovaný a upravený dramaturgem (Jan Tošovský) a režisérem (Braňo Holiček). Divadelní hra #jsi_user je součástí projektu Seznam se bezpečně!, který od roku 2008 upozorňuje mladé uživatele na negativní jevy v rámci sítě Internet. Po představení se uskutečnila ještě diskuse s tvůrci. Divadelní představení i následná diskuse přinesla spoustu podnětných otázek a zamyšlení. Pak už nás čekala méně náročná část programu. Pokochali jsme se krásou Národního divadla, vyšli jsme na Pražský hrad, prošli se po Karlově mostu a vyčerpaní a unavení jsme si to namířili na oběd a za nákupy do Palladia. Odtud jsme po šestnácté hodině posilnění a někteří i uspokojení nakoupenými dárky vyšli směr Staroměstské náměstí a Wilsonovo nádraží. Rozsvícený vánoční strom, trhy a zpívající děti nám opět připomněly, že předvánoční čas má své nezapomenutelné kouzlo.

 

Pavla Šubrtová