Aktuality

Moravský Karlov a lyžníci ze 7. A,B ZŠ Mlýnská

6.2.2013     Milan Horký     zpět do sekce Aktuality

V týdnu od 19. do 25. ledna vystřídaly děti ze 7. A a 7. B své spolužáky na školní chatě v Moravském Karlově. Společně se svými učiteli, instruktory a zdravotnicí se děti vydaly na lyžařský kurz proniknout do tajů a krás zimních sportů na sněhu. Mnozí už přijeli jako ostřílení borci a mohli se věnovat hlavně zdokonalování a pilování své techniky. Pro velkou část z nich to ale bylo vůbec první setkání s „létajícími prkýnky“. Začátečníci na lyžích i na snowboardu se s nadšením pustili do boje s kluzkým povrchem a na konci kurzu byla sjezdovka poseta plynule sjíždějícími žlutozelenými a oranžovými bezpečnostními vestami a bylo kolikrát těžké odhadnout, kdo přijel na kurz jako lyžař a kdo jako nelyžař.
Hned v den příjezdu na chatu snowboardisté vyrazili na protější kopec, zatímco lyžaři si nasadili běžky a vypravili se prozkoumávat okolí, ale i své dovednosti. Zažili první kroky, výstupy, sjezdy i pády na neposlušných dlouhých běžeckých lyžích a již první den se krásně uvolnili.
Na lyžařský a snowboardový výcvik jsme jezdili do nedalekého Šanova. Žáci byli rozděleni do skupin a se svými instruktory postupně zdolávali jednotlivé kroky výcviku. Po prvních rozpacích se rozjezdili i úplní začátečníci a mnohokrát je přepadla chuť poměřit své síly s lyžařsky zkušenějšími spolužáky, kteří občas dokázali „vytřihnout“ skutečně parádní kousky, ale byli ochotni svým opatrnějším kamarádům i poradit a pomoci. Zahřát se a načerpat síly měly děti možnost v bufetu u svahu, kde se mohly zakousnout do výborných svačinek, připravených šikovnými kuchařkami na školní chatě, nebo si mohly koupit nějakou dobrůtku přímo v bufetu. Na závěr společného týdne se konaly závody v běhu na lyžích a posléze i slalomu, kterého se samozřejmě účastnili všichni – jak lyžaři, tak i snowboardisté.
Ne všechny chvíle jsme však trávili na Šanově. Čekal nás i odpočinkový den spojený s procházkou a návštěvou prodejny v Červené Vodě, vyjížďka na běžkách krásnou zasněženou krajinou v obtížnější i jednodušší variantě nebo třeba hry na sněhu. Večerní program zaplnily přednášky, společenské hry i diskotéky, při kterých se všichni dobře bavili a navazovali nová přátelství.
Věříme, že se děti na zimním kurzu mnohému naučily, a to nejen co se lyžařského umění týče. Některé z nich se v horském prostředí ocitly vůbec poprvé a byly takovým způsobem trávení času nadšeny. Děti si užily týdne pohybu, her, krásné přírody, společnosti kamarádů a také poznávání sebe sama v dosud neznámých situacích. Z mnohých se stali zapálení lyžníci, kteří se chystají co nejdříve pořídit si své první vlastní ski, z některých dalších téměř neohrožení všeumělové a baviči, z mnohých věrní kamarádi a doufejme, že ze všech zastánci zdravého pohybu na čerstvém vzduchu! Děkujeme všem, kteří se na našem kurzu podíleli.
Markéta Prvá, Milan Horký