Aktuality

Království barev na jarní Floře

25.4.2023     Milan Horký     zpět do sekce Aktuality

Majestátní pětimetrový trůn, na který se mohli lidé posadit, tisíce květin, tajemný kruh menhirů a záplava barev, které se navzájem prolínají, nabídla od čtvrtka 20. dubna hlavní expozice čtyřdenní jarní výstavy Flora na stejnojmenném olomouckém výstavišti. Nesla název Království barev a návštěvníci ji mohli vidět v největším pavilonu A.

Autorkou hlavní expozice byla floristka, místopředsedkyně Svazu květinářů a floristů ČR, Klára Franc Vavříková. Využila při její přípravě princip Oswaldova barevného kruhu, kdy se trojice základních barev prolíná v křivkách několika velkých kruhů. Vznikají tak další barvy, tóny a kombinace. Návštěvníci tak mohli vstoupit do Království barev a stát se jeho součástí. Do hlavní expozice se svými spolupracovníky vložila známá floristka téměř 25 tisíc květin. Šlo například o tulipány, narcisy, řebčíky, kokoříky, plaménky, kaliny a také lilie, ostrožky, kalokvěty, hortenzie, orchideje anebo toulitky.

V rámci jarní Flory se v pavilonech H a G a v historické budově oranžerie ve Smetanových sadech konala i mezinárodní výstava bonsají a suiseki (umění aranžování kamenů). Návštěvníci se v jejím rámci mohli těšit na komentované prohlídky, ukázky tvarování bonsají, workshopy, poradnu i přednášky.

Na to vše se mohli těšit i žáci 6. B z Mlýnské. Stalo se již tradicí na této škole, že na jarní nebo podzimní etapu známé mezinárodní výstavy květin vyjede jedna třída a kochá se nádherným aranžmá z živých květin. Zúčastní se i bohatého doprovodného programu a hlavně i prodejních zahradnických trhů, které se těší mimořádné oblibě. Však také o tom svědčí množství balíčků a igelitových tašek s barevným a voňavým obsahem. Všichni odjížděli z Olomouce s nějakou maličkostí, ale také s neopakovatelným zážitkem, který lze prožít jen na takové mimořádné výstavě, jakou Jarní Flora je.

Určitě se i na podzim budeme těšit na letní a podzimní výpěstky, ale také na „Dýňodlabání“, které ukáže i kreativitu a výtvarný talent žáků.

                                                             Milan Horký, učitel pěstitelství