Komiksový workshop

22.2.2017     Irena Pobucká     zpět do sekce Aktuality

Během měsíce února žáci 4. a 5. ročníku přijali pozvání paní knihovnice Adély Hulmanové a zúčastnili se v městské knihovně komiksového workshopu.

Nejprve se žáci dozvěděli, co je vlastně komiks, kam sahají jeho začátky, jaká byla zlatá éra komiksů. Postupně jsme se dostali k setkání s komiksem napříč světem a navštívili tak USA, Japonsko, Belgii… až jsme došli ke komiksu českému. Žáci byli velice aktivní, dokázali bystře odpovídat na otázky paní knihovnice co se týče obsahu komiksů. Superman, Batman či Rychlé šípy nebyly neznámou.
V závěru přednášky se žáci dozvěděli o stavební jednotce komiksů. Seznámili se se slovy: panel, strip, karikatura a jejími znaky, scénář, kreslíř, emotikony. Dozvěděli se o uspořádání komiksových panelů i o tom, že se v komiksu „mluví“ v bublinách, jejichž tvar nám může ledacos napovědět .

V druhé části workshopu si sami zkusili ve skupinkách dotvořit neúplné příběhy komiksů
s doplněním vlastního textu i kreslení nového obrázku – panelu, které i dramaticky ztvárnili.
Po skončení práce mohli porovnat svůj výtvor s originálem autora, který paní knihovnice promítla.

Účelnou a tvůrčí činnost v knihovně jsme uzavřeli shrnutím poznatků ve třídě, kde jsme společně vytvořili prezentační panel o získaných poznatcích a někteří se pustili i do prvních komiksových začátků v hodinách výtvarné výchovy. Zdařilost, vtip i zajímavost výsledku jejich prací můžete zhlédnout na prezentačním panelu v prostorách školy.

I.Pobucká,H.Wiesnerová, Z.Arnoštová