Aktuality

Když vás vedou smysly

3.10.2017     Irena Pobucká     zpět do sekce Aktuality

Sdružení Sjednocené organizace slabozrakých a nevidomých ČR s pobočkou v Šumperku připravilo na středu 27. září pro školáky a širokou veřejnost prostorách kulturního domu akci s názvem Když vás vedou smysly. Někteří žáci 1. a 2. stupně využili této příležitosti a se svými učiteli tuto akci navštívili. Chtěli si vyzkoušet jako to je, když člověk žije se zrakovým handicapem.

V úvodu jsme si s organizátory popovídali o tom, jak vlastně slabozrakého a nevidomého spoluobčana poznáme a jaké životní nástrahy a úskalí jej mohou v životě potkat. Potom jsme si s klapkami na očích některé činnosti sami vyzkoušeli. Nalévali jsme vodu do hrnku pomocí indikátoru hladiny, třídili geometrické tvary, navlékali poslepu korálky, luštili nápis v Braillově písmu či pomocí chuti a čichu rozlišovali známé potraviny.
Nejzajímavější činnosti byly sportovní aktivity: aplikovaný stolní tenis pro nevidomé, simulovaná střelba z pistole naváděná zvukem nebo stezka temnou místností plná nástrah. Na závěr jsme si vyzkoušeli chůzi s hůlkou.

Pro nejmenší děti to bylo první setkání s takovým množstvím informací o nevidomých a slabozrakých spoluobčanech, kterých je v naší zemi na 150 000. Odcházeli z prezentační akce plni nových zážitků a informací, které se jim budou v životě při setkání se zrakově handicapovanými spoluobčany jistě hodit. Vždyť i nevidomí jsou obyčejní lidé, kteří mají různé nedostatky a přednosti. Ve vhodně podanou chvíli pomoc každého jistě ocení.

Mgr. Irena Pobucká