Aktuality

Dravci létali nad mohelnickým parkem

18.9.2017     Aleš Plhák     zpět do sekce Aktuality

V pondělí 11. června žáci ZŠ Mlýnská zhlédli v městském parku pořad zaměřený na dravé ptáky. Ty do Mohelnice přivezli sokolníci ze společnosti na ochranu dravců Zayferus. A tak mohli žáci i učitelé vidět orla, sovu, sokola, supa, poštolku, jestřába, sýčka a spoustu dalších známých, ale i těch méně známých opeřenců. Nejvíce všechny zaujal sup, který prý může mít rozpětí křídel až 3 metry. Sokolníci zábavnou formou všechny ptáky představili a následně žáky vyzkoušeli z toho, co si zapamatovali. Ti nejlepší si za své správné odpovědi odnesli domů pexeso nebo kalendář. Někteří  žáci měli to štěstí, že si mohli dravce zavolat sami na ruku. Poslední částí této zajímavé akce byla ukázka lovu. Sokolníci přítomným předvedli, jak dravci loví napodobeninu lišky, či zajíce. Někteří ptáci napoprvé svoji kořist nechytili, ale při opakovaném pokusu již nedali zvěři šanci. Žáci a učitelé také viděli, jak dravci létají a plachtí vzduchem, útočí střemhlav na kořist, či reagují na signály svých cvičitelů. Na jejich pokyn k nim hned přiletěli a po zásluze byli také odměněni. Asi nejzvláštnější chování měl cizokrajný dravec karančo. Moc toho nenalétal, spíše chodil za svým cvičitelem jako pes. Tato akce se setkala u všech s příznivým ohlasem a určitě napomohla k získávání kladného vztahu k živé přírodě.