Bücherwurm 2015

15.4.2015     Aleš Plhák     zpět do sekce Aktuality

Ve čtvrtek 26. března proběhlo na naší škole základní kolo soutěže v předčítání v německém jazyce Bücherwurm 2015 (Knihomol 2015), kterou každoročně vyhlašuje Goethe Institut Pardubice. Pro rok 2015 byl k předčítání vybrán úryvek z knihy Tschick (Čik) spisovatele Wolfganga Herrndorfa, která byla do češtiny přeložena Michaelou Škultéty v roce 2012. Román se stal čtivem pro celé rodiny a v německy mluvících zemích se ho prodalo více než milión výtisků. V roce 2011 získal autor díla Německou cenu za literaturu pro mládež. Kniha byla dosud přeložena do 24 jazyků.
Čtrnáctiletého Maika, kterému pro jeho podivínství nikdo ve třídě neřekne jinak než Cvoky, nečekají zrovna zábavné prázdniny – matka odjela na „farmu krásy“, ve skutečnosti do protialkoholní léčebny, otec na „služební cestu“ se svou sexy sekretářkou. Maik se znuděně potlouká po vile svých rodičů, bezcílně bloumá periferií Berlína a sní o krásné spolužačce Tatjaně. Dokud nepotká excentrického Čika, syna ruských Němců – navrátilců z Ruska, podnikavého spolužáka, který rozhodně není vzorným příkladem integrace do německé společnosti. Čik si s ničím neláme hlavu, má pořádnou dávku odvahy i drzosti a v každé situaci si ví rady. Navíc disponuje ukradenou Ladou – kraksnou, co se sotva drží na kolech. A tak se tihle dva ztracenci vydávají na cestu napříč východním Německem, směr „Tramtárie“. Potkávají lidi stejně podivné a úžasné jako země, jíž projíždějí. Na konci svého putování mají zkušeností nacpaný kufr k prasknutí, plný zážitků a na svět se už dívají jinýma, třebaže stále okouzlenýma očima.
Soutěže se zúčastnilo celkem 20 žáků 8. a 9. ročníků, kteří chtěli zúročit své znalosti
a dovednosti získané v hodinách německého jazyka. Nejdůležitějšími hodnotícími kritérii byly podle organizátora soutěže interpretace a výraz, technika čtení, fonetika a výslovnost. Atmosféra soutěže byla velmi dobrá, soutěžící se v průběhu předčítání vzájemně podporovali a výkony svých spolužáků odměňovali potleskem. Všichni se snažili podat co nejlepší výkon a rozhodnout o vítězi nebylo vůbec snadné. V kategorii 8. ročníků se na 1. místě umístila Kateřina Göblová z 8.B, na 2. místě Pavlína Adamcová z 8.A a na 3. místě Klára Hamplová z 8.A, v kategorii 9. ročníků pak na 1. místě Matěj Garbolinský z 9.A, na 2. místě Filip Vaňourek z 9.B a na 3. místě Ondřej Havlíček z 9.C.
Celkovým vítězem se stal Matěj Garbolinský, který se ve středu 8. dubna zúčastnil celostátního finále v Pardubicích, kde obsadil 5. místo. Gratulujeme!

Mgr. Pavla Šubrtová, Mgr. Jolana Winklerová