Aktuality

Výlet žáků 1. stupně

31.5.2013     Aleš Plhák     zpět do sekce Aktuality

V sobotu 25.5. vyjeli naši žáci na poznávací zájezd. Jejich cesta směřovala do města Štramberk, kterému se říká „Moravský Betlém“ pro malebné roubené valašské chalupy posazené pod dominantu tohoto města – pověstnou věž Trúbu, která je pozůstatkem štramberského hradu. Děti z věže pozorovaly nádhernou beskydskou přírodu a samozřejmě nezapomněly spočítat počet schodů vedoucích nahoru do věže. Na náměstí si mohly koupit proslavené cukrovinky „Štramberské uši“. Pečou se podle legendy na počest vítězství nad Tatary, kteří svým nepřátelům uřezávali uši. Další zajímavostí, kterou navštívily, byla jeskyně Šipka na kopci zvaný Kotouč. Zde byla nalezena čelist dítěte z doby před více než 50 000 lety. Jeskyně je součástí Lašské naučné stezky, která vede až do Kopřivnice. Toto město se také stalo další jejich zastávkou. Zde se narodil malíř Zdeněk Burian a několikanásobný olympijský vítěz Emil Zátopek. Děti se však těšily do muzea Tatry na staré auta a luxusní kočáry. Hochy nejvíce zaujaly nákladní automobily a závodní auto Karla Lopraise z rallye Paříž – Dakar. Jejich poslední zastávkou byly Hukvaldy a zřícenina hradu tyčícího se nad tímto městečkem. Čekalo je však zklamání, protože akce „Jak se žilo a jak bylo“ byla pro deštivé počasí zrušena. Tak si alespoň prohlédly jednotlivá nádvoří, zbytky síní a opět se kochaly krásnými rozhledy.
Do Mohelnice děti přijely plny nových zážitků a poznatků. Jen to počasí jim opět nepřálo.

Za organizátory Mgr. Eva Hrubá