Aktuality

Páťáci vyrazili na lyže

14.2.2023     Aleš Plhák     zpět do sekce Aktuality

V letošním školním roce se naše škola rozhodla uspořádat pro žáky 5. ročníků zimní školu v přírodě zaměřenou na lyžování. Při dlouhodobé nepřízni počasí a malé sněhové pokrývce se přeci jen poštěstilo. Na konci ledna vydatně nasněžilo, teploty klesly hlouběji pod nulu a my mohli  6. února vyrazit na školní chatu do Moravského Karlova a užít si nejen nádherné zimní přírody, ale i skvělých lyžařských podmínek na svahu v nedalekém Šanově. Celý týden vládlo mrazivé počasí, svítilo sluníčko. Děti byly rozděleny do tří družstev, kde se zdokonalovaly ve svých dovednostech pod vedením svých instruktorů. Začátečníci se naučili základní postoje a pohyby. Osvojili si prvky lyžařské techniky, pomocí kterých dokázali ovládnout lyže natolik, aby bezpečně a dobrým pocitem sjeli svah. Pokročilejší pilovali carvingové oblouky, sjížděli neupravený terén, překonávali překážky, využívali různých technik ( odšlapování, jízdy na jedné lyži ) ke zdokonalování rovnováhy a jistoty jízdy přizpůsobené různým vnějším podmínkám. Pohodové atmosféře přispělo výborné zázemí skiareálu Šanov a malé množství dalších lyžařů, kteří s námi sdíleli svah. V podvečer jsme na chatě odpočívali a zpestřili pobyt společenskými hrami. Energii na zdokonalování dalších lyžařských dovedností jsme získali nejen relaxací, ale i skvělou domácí kuchyní našich kuchařek. Domů jsme odjížděli sice unavení, ale se spoustou skvělých zážitků nejen z lyžování. Začátečníci odjížděli s dobrým pocitem v překonání sebe sama a s úmyslem vyrazit s rodiči v nejbližších dnech na sjezdovku zdokonalovat své dovednosti.

Pevně věříme, že v příštím školním roce budou natolik příznivé sněhové podmínky, aby další páťáci mohli lyžování v rámci zimní školy v přírodě také využít.

Mgr. Irena Pobucká