Aktuality

Návštěva mohelnického betlému

17.2.2014     Aleš Plhák     zpět do sekce Aktuality

Každoročně o Vánocích je v kapli sv. Anny kostela sv. Tomáše Becketa vystavován překrásný betlém, který chodí obdivovat spousta lidí. Navštívili ho i žáci naší školy. Díky velice poutavému komentáři pana Nenkovského se děti mimo jiné dozvěděly, že se betlém rozkládá na ploše 6 x 7 metrů, je celý vyřezán z lipového dřeva, jeho autorem je Josef Nedomlel ze Starého Města u Bruntálu a později na jeho dílo navázal jeho syn František.
Další zajímavostí bylo i to, že celá řada staveb byla vyřezána podle skutečných předloh – za zmínku stojí hrady Bouzov a Karlštejn, kostel a bývalá farní budova v Mohelnici a v neposlední řadě zámek Úsov.
Každým rokem přibydou v betlému nové postavičky nebo stavby. I letos tomu nebylo jinak. Betlém oživily čtyři postavičky, které sypou na hromadu pytle s moukou pohybující se dopředu a dozadu a větrný mlýn.
Zajímavostí o betlému jsme se dozvěděli daleko více a já bych chtěla touto cestou panu Nenkovskému poděkovat za ochotu, vstřícnost a čas, který nám věnoval.

Mgr. Drahomíra Krejčí