Aktuality

Návštěva belgických měst Brusel a Bruggy

22.10.2012     Aleš Plhák     zpět do sekce Aktuality

Ve dnech 10.10.-12.10.2012 navštívilo několik žáků a učitelů naší školy na pozvání poslance Evropského parlamentu Ing. Jana Březiny sídlo europarlamentu v belgickém Bruselu a město historických památek a čokolády Bruggy.
Po dlouhých 1200 km cesty do Belgie nás čekala odměna v podobě návštěvy sídla parlamentu EU v centru Bruselu. Během zajímavé a vtipnou formou vedené přednášky jsme získali základní informace o fungování europarlamentu, o práci českých poslanců, principu schvalování zákonů a předpisů, postavení České republiky v rámci EU i další zajímavosti ze „života“ europarlamentu. Velkým zážitkem byla návštěva „Parlamentária“, nově vybudovaného multimediálního muzea historie evropské integrace, kde kromě spousty informací o procesu slučování evropských zemí si mohly děti stejně jako naši poslanci vyzkoušet hlasování nanečisto.
V příjemném slunečném počasí jsme si během procházky po historickém centru Bruselu prohlédli významné městské dominanty včetně slavné sošky „čurajícího chlapečka“, ochutnali jsme tradiční belgickou čokoládu a během večeře vyzkoušeli i další tradiční pokrm, mušle.
Druhé belgické město, které jsme měli možnost navštívit, byly Bruggy, nazývané „Benátkami severu“ především pro síť městských kanálů, které protínají celé město a spojují ho s mořem. Bruggy jsou historickým městem s řadou původních gotických staveb (jsou zapsány v seznamu UNESCO) a pro řadu návštěvníků je krom možnosti plavby městskými kanály zážitkem například návštěva kaple s vzácnou relikvií Kristovy krve. V Bruggách jsme také měli poslední šanci nakoupit čokoládové i jiné suvenýry. Poslední příjemnou zastávkou v Belgii bylo pobřeží Severního moře a čekaly nás dlouhé hodiny cesty domů.
Z výletu jsme si všichni přivezli spoustu hezkých zážitků, a protože další skupinka žáků naší školy navštíví stejná místa už začátkem listopadu, přejeme jim stejně pohodové dny.

Mgr. Hana Indrstová