Úspěchy na soutěžích

Soutěže na 1. stupni

28.6.2018     Milan Horký     zpět do sekce Úspěchy na soutěžích

S blížícím se koncem školního roku vrcholily také sportovní soutěže pro žáky 1. stupně. Ve vybíjené – otevřené kategorii žáků 4. a 5. tříd se družstvu z Mlýnské příliš nedařilo a skončilo na nepopulárním 4. místě. Hrálo ve složení: Karafiát O. a D., Linhart S. – 4. B, Gürbüz A., Horáček D a M., Linhart J., Pecha T., Štěpánová A. – všichni 5. B a z Masaryčky bojovala Mikulicová B. z 5. A.
Další soutěží bylo Velké finále RBP Street Hockey 2018, které se konalo v Ostravě – Dubině. Tým z Mlýnské počtvrté za sebou postoupil do finálového turnaje, když nejdříve porazil žáky z Horní Bečvy 3 : 1, ale v druhém kole mu byli nad síly hráči ze ZŠ Zelená z Moravské Ostravy a prohráli 1 : 6. Mlýnskou reprezentovali: gólman Hrachovina V. a v poli Pátek P. oba ze 7. A, Bílek P, Vašíčková A. a Tesař M. –všichni ze 6. C. První stupeň zastupoval Karafiát Ondřej ze 4. B.
V květnu se zúčastnili Mlýnští na oblíbeném fotbalovém turnaji Mc Donaldś Cup. Ze Zábřehu, kde se turnaj pro žáky 4. a 5. tříd konal, přivezli medaile za pěkné 3. místo, když jim postup do okresního kola jen těsně unikl. Za Mlýnskou nastoupili: Kutlák M, Karafiát O., Linhart S., Gabriel M.– 4. B, Osička P. a Hlíva A. z 5. A a Gürbüz A., Horáček M., Linhart J. – všichni z 5. B.
Velkého úspěchu v soutěži jednotlivců dosáhl Ondřej Karafiát, který zvítězil v 10. ročníku atletické soutěže OVOV= Odznak všestrannosti olympijských vítězů, ve své věkové kategorii – ročník narození 2008. Soutěžilo se v těchto disciplínách: skok daleký, sed-leh – 2 minuty, přítahy na šikmé lavičce, hod kriketovým míčkem, sprint na 60 metrů a vytrvalostní běh na 1 000 metrů. Díky opakovaným vítězstvím v oblastním i hranickém krajském kole se tak Ondra nominoval do republikového finále, které se uskuteční po letních prázdninách v Brně.
Poslední soutěží končícího školního roku byly pro Mlýnskou, v posledních letech výsledkově velmi úspěšné, dopravní soutěže – DSMC = Dopravní soutěž mladých cyklistů (pro žáky 5. až 9. tříd) a Cyklista roku (pro žáky 4. tříd). Ani letos tomu nebylo jinak. Po vítězství v okresním kole DSMC v obou věkových kategoriích, čekalo žáky další kolo, a to krajské. To se uskutečnilo ve velmi pěkném prostředí na dopravním hřišti v Hranicích. Ani zde se „Mlýnci“ neztratili, když v mladší kategorii obsadili sice až 5. místo, ale jen pár bodíků za místem třetím, když v konečném součtu jim štěstí nepřálo. Ještě o příčku lépe si vedli žáci ve starší kategorii, když vybojovali opět nepopulární bramborové umístění za 4. místo. O úspěch v podobě postupu do „kraje“ a následné umístění se zasloužili: v mladší kategorii – Svobodníková Daniela (6. A), Jurníčková Adéla a Horáček Daniel (oba 5. B) spolu s Davidem Horákem (6. A). Ve starší kategorii Mlýnskou reprezentovali – Osičková Carla (8.B), Vašatová Zuzana, Stejskal Tomáš (oba 7.A) a Ramert Miroslav (opět z 6. A). Soutěžilo se v těchto úkolech:
a) test z pravidel silničního provozu
b) jízda zručnosti
c) jízda po dopravním hřišti
d) zdravotní příprava
e) práce s mapou

Další akcí, týkající se dopravní výchovy, byla soutěž Cyklista roku. Tato soutěž je určená pro žáky 4. tříd a byla vyvrcholením snažení těchto žáčků, kteří absolvovali nejdříve podzimní a poté jarní 10ti hodinový kurz na dopravním hřišti. Ti nejúspěšnější pak získali „Průkaz cyklisty“, což je oprávnění o úspěšném zvládnutí možných nástrah, které mohou na silnicích nastat. Hlavní důraz se klade na odbočení vlevo, objíždění překážek a předjíždění, řešení správného průjezdu křižovatkou … .
V této soutěži, která se bohužel konala ve stejném termínu jako naše Školní akademie, čímž ovlivnila počet soutěžících z Mlýnské, se neztratili ani naši žáci. V kategorii dívek se umístila na 7. místě Marie Hájková ze 4. C, v kategorii chlapců byl nejlepší na 4. místě již několikrát zmiňovaný Ondra Karafiát. Další umístění „Mlýnků: 8. Martin Kutlák, 13. David Karafiát a 18. Adam Šebesta (všichni 4. B). Celkem soutěžilo 20 děvčat a 22 chlapců z těchto škol – ZŠ Vodní a Mlýnská Mohelnice, ZŠ Loštice, Dubicko, Ruda nad Moravou a Moravičany.
I přes všechna úskalí a nástrahy byl školní rok 2017 / 2018 ve sportovních soutěžích na 1. stupni poměrně úspěšný. Ačkoli jsme se nezúčastnili všech soutěží, můžeme být s umístěním žáků z Mlýnské spokojeni a v příštím školním roce tak navázat na tyto úspěchy a zapojit i další talentované žáky do celé řady soutěží.

Mgr. Milan Horký, učitel 1. stupně a DV