Úspěchy na soutěžích

Podzimní FLORA – „Dýňodlabání“

11.10.2023     Milan Horký     zpět do sekce Úspěchy na soutěžích

Počátkem měsíce října se opět konala v prostorách olomouckého výstaviště podzimní výstava FLORA, tentokrát s názvem: SPOLEČNÉ KOŘENY. Hlavní expozice v pavilonu A byla jako tradičně velkolepou přehlídkou a prezentací českých a moravských pěstitelů ovoce, kteří zde dostali velkorysý prostor pro prezentaci špičkových zemědělských výpěstků.  Tato výstava vznikla u příležitosti 30 let od rozdělení Československa s důrazem na to, že stále trvá ojedinělé spojenectví a vztah mezi Českou a Slovenskou republikou.

Samotné veřejné prezentace a zviditelnění českých a moravských výpěstků v očích tisíců návštěvníků podzimní výstavy pak mělo i ekologický rozměr, neboť podpora odbytu tuzemských výpěstků přináší – oproti ovoci a zelenině z dovozu – životnímu prostředí nižší uhlíkovou stopu a také zajištění další péče o krajinu v České republice.

Další dominantou letošní podzimní Flory byla i soutěž žáků základních škol Olomouckého kraje v „Dýňodlabání“. Celkem se této oblíbené soutěže zúčastnilo 15 škol a mezi nimi i žáci z mohelnické ZŠ Mlýnské. Výtvarně nadaných 5 dvojic z každé školy soutěžilo v kategorii, kdy si dovezli vypěstovanou dýni na školním pozemku anebo dodanou pořadatelem. Úkolem dvoučlenných týmů bylo vyřezávání, vydlabávání a zdobení dýní za pomocí nástrojů, aranžérských nebo přírodních materiálů nebo v další kategorii malování na dýně. Hodnotil se nápad, provedení, náročnost zvoleného motivu, celkový dojem a úklid místa. Všechna výtvarná díla vyhodnotila tříčlenná odborná komise. Ačkoli jsme absolvovali soutěž teprve podruhé, určitě jsme se neztratili. Naopak, dvojice žáků z 9. A Adéla Lávičková a Jáchym Cerula obsadila v kategorii „vlastnoručně vypěstovaných dýní“ krásné 3. místo se svým „dýňákem nazvaným Jednooký Kevin“ . I ostatní dvojice (M. Diblíková a K. Dostálová – 9.B, M. Jedelská a K. Eliášová – 9.B, N. Šubrtová a A. Supíková – 9. C a konečně J. Mrázová – 7. C a N. Mrázová – 9. C.) měly povedené práce a určitě promlouvaly do hodnocení poroty, ale umístit se na stupních vítězů, se jim nepodařilo. Nevadí, i tak lze považovat letošní „Dýňodlabání“ za úspěšné a i v příštím roce se pokusíme opět uspět.

Mgr. Milan Horký, učitel pěstitelství