Školní projekty

Život prvního prezidenta a srovnání českého a tureckého výchovně vzdělávacího systému

25.11.2013     Aleš Plhák     zpět do sekce Školní projekty

Druhý projekt Česko-tureckého přátelství

Žáci druhého  stupně opět strávili příjemné dopoledne s Kevser Ceylan, která jim rozšířila znalosti o vzniku Turecké republiky a především o jejím největším vůdci (Mustafu Kemalu Ataturkovi), k němuž vzhlížely i velké politické osobnosti z celého světa. Zároveň popovídala o válce za nezávislost Turecka v letech 1919 – 1923, kdy západní velmoci ( Itálie, Řecko, Anglie a Francie) nechtěly uznat samostatnost Turecka.

V druhé části prezentace se Kevser  věnovala srovnání českého a tureckého školství, z kteréhož vyplynulo, že turecké vzdělávání má mnohem přísnější pravidla – děvčata nesmí nosit nalakované nehty, příliš krátké sukně nebo obarvené vlasy. Chlapci nesmí například nosit dlouhé vlasy. Ve většině škol se povinně nosí školní uniforma. Prezentace byla velice úspěšná, probíhala v anglickém jazyce a naši žáci si z ní jistě odnesli spoustu nových poznatků.