Školní projekty

Svatomartinské dopoledne na Masarykově

17.11.2016     Irena Pobucká     zpět do sekce Školní projekty

11. listopadu má v našem kalendáři svátek Martin. S tímto jménem se v tradičních zvycích pojí legenda o svatém Martinovi, která se nám stala námětem pro projektový den. Pozvali jsme si k nám do školy milé hosty, děti z MŠ Hálkova, abychom se s nimi podělili o zajímavý příběh člověka, který opustil vojenský plášť, stal se poustevníkem a později biskupem.

V režii žáků 4. a 5. třídy malí diváci vyslechli jednoduchou formou životní příběh sv. Martina prostřednictvím dramatizace i samotné spoluúčasti v drobných činnostech, které s životem sv. Martina nějak souvisely. Děti si ve skupinkách složily koníka, ze svých řad vybraly a nazdobily svého Martina, aby se společně mohly pustit do překážkových závodů koní coby jezdci. Kočí jim dělali žáci 4.ročníku.
Žáci 3. třídy si společně s předškoláky vyrobili čelenku ve tvaru sněhové vločky v duchu známé pranostiky o příchodu první sněhové nadílky.
Svatomartinské období je doba posvícení. To čekalo naše hosty ve 2. třídě, kde si společně s našimi „pekaři“ z připraveného těsta vytvořili a upekli pravé svatomartinské rohlíčky „zahýbánky“ zdobené mákem, slunečnicemi a rozinkami. Kynutí těsta druháci zpestřili dětem písničkou Abeceda, ve které společně našli písmenko M, jako symbol Martina.
Rozloučení s hosty z MŠ čekalo na naše nejmenší žáky, prvňáčky. Ti předali předškolákům koníka na špejli s nadějí, že sněhová nadílka přeci jen brzy přijde.

Celé dopoledne se školou se linula vůně svatomartinských koláčů, kterou v poledne vystřídala svatomartinská husa se zelím a knedlíky, kterou pro nás uvařily paní kuchařky ze školní jídelny. Pátek 11.11. jsme si všichni ve svých třídách opravdu užili, ale s blížící se zimou se nám přeci jen honí hlavou otázka: Přijede opravdu Martin na bílém koni ?