Školní projekty

Kdopak by se čerta bál?

5.12.2012     Irena Pobucká     zpět do sekce Školní projekty

Čert je postava ze slovanské mytologie. Tato pohádková bytost žije v pekle a má ocas, rohy, kopyto a je přičmoudlá. Peklo opouští, aby získala duše hříšníků a to formou úpisu. Většinou se vyskytuje v pohádkách, ale můžeme se s ním setkat i v lidové tradici společně s andělem a Mikulášem.

Dne 5. prosince jsme se na příchod těchto tří postav a zejména nejvíce obávaného čerta dokonale připravili. Děti v 1. – 5. třídách si z domova přinesly plyšové čertíky, čertí převleky, obrázky čertů, pohádkové knihy ve kterých čerti vystupují a pustili jsme se do práce.
Nejprve jsme si vysvětlili a ukázali, jak jednotlivé postavy vypadají a jaký mají v prastaré tradici význam. Potom jsme se zaměřili na nejobávanější postavu známé trojice na čerta. Seznámili s významem slova čert, popsali jak čert vypadá, jaké má vlastnosti.Vysvětlili jsme si známá přísloví a rčení o čertech, zahráli si čertovské hry, zazpívali čertovské písničky, vyrobili si malého čertíka, vypracovali pracovní listy.
Mladší žáci se naučili čertovskou polku a básničku, kterou známou trojici ve třídě přivítali. Starší si přečetli pověst Čertův most, zalistovali v pohádkových knížkách, kde vyhledávali pohádky, ve kterých vystupuje čert. Pustili jsme si ukázky známých pohádek s rolí čerta a vzpomínali na jejich název.

Mikulášská obchůzka patří dnes k nejrozšířenějším lidovým obyčejům a my jsme si ji tento den ve škole dokonale užili. Rozzářené oči dětí a nakonec i úsměvy na tváři ukázaly, že i den o čertech a s čerty může být zajímavý.