Školní projekty

Bücherwurm 2014

7.4.2014     Pavel Grünwald     zpět do sekce Školní projekty

V úterý 25. března proběhlo na naší škole základní kolo soutěže v předčítání v německém jazyce Bücherwurm 2014 (Knihomol 2014), kterou každoročně vyhlašuje Goethe Institut Pardubice. Letos byl k předčítání vybrán úryvek z knihy Rico, Oskar a přízraky (Rico, Oskar und die Tieferschatten) německého spisovatele Andrease Steinhöfela. Rico je kluk, který pomalu chápe, má nulovou prostorovou orientaci a chabou paměť, zato příkladně nastavený žebříček hodnot a ryzí charakter. Jeho nový kamarád Oskar je mladší, mimořádně inteligentní, zato bojácný. Na ulici proto nikdy nevyjde bez své nepostradatelné helmy. Děj této nezapomenutelné knihy nás zavede do současného Berlína, kde právě řádí únosce dětí. Rico se mu dostane na stopu a vzápětí překonává sám sebe. V deníkových záznamech sledujeme se zatajeným dechem jeho pátrání, které nás až do poslední stránky udržuje ve stálém napětí.

Soutěže se zúčastnilo celkem 23 žáků 8. a 9. ročníků, kteří chtěli zúročit své znalosti
a dovednosti získané v hodinách německého jazyka. Nejdůležitějšími hodnotícími kritérii byly podle organizátora soutěže interpretace a výraz, technika čtení a fonetika a výslovnost. Atmosféra soutěže byla velmi dobrá, soutěžící se v průběhu předčítání vzájemně podporovali a výkony svých spolužáků odměňovali potleskem. Všichni se snažili podat co nejlepší výkon a rozhodnout o vítězi nebylo vůbec snadné. V kategorii 8. ročníků se na 1. místě umístil Matěj Garbolinský z 8.A, na 2. místě Ondřej Havlíček z 8.C a na 3. místě Gabriela Nešporová z 8.B, v kategorii 9. ročníků pak na 1. místě Viktor Komárek z 9.A, na 2. místě Michal Moťka z 9.A a na 3. místě Eva Fritscherová a Marcela Weidengerová z 9.B. Celkovým vítězem se stal Matěj Garbolinský, který se 16. dubna zúčastní celostátního finále v Pardubicích. Přejeme hodně štěstí!

Mgr. Pavla Šubrtová, Mgr. Jolana Winklerová