Školní projekty

Mezi podzimem a zimou aneb podzimní zvyky a pranostiky na Masarykově

22.11.2019     Irena Pobucká     zpět do sekce Školní projekty

Na podzim nastává období, kdy měli nejvíce práce hospodáři, jejichž snahou bylo, aby každý strom přečkal zimu a další rok zase plodil. Často se stromům i zpívalo, aby nebyl smutný a nezmrzl. Lidé věřili, že stromy, které rodí ovoce mají svou duši jako člověk, a proto se stromy těšily velké úctě.
Právě stromům, jejich daru dávat lidem plody plné vitamínů jsme se věnovali v úvodní části našeho projektu s názvem Mezi podzimem a zimou aneb podzimní zvyky a pranostiky. Kromě významu ovocných stromů jsme si také připomněli stromy lesní, které jsou domovem a úkrytem mnoha živočichů a poskytují jim klid a bezpečí. Při symbolické cestě podzimním kalendářem jsme nezapomněli na oblíbené svátky venkovského lidu – posvícení a s tím spojený blížící se příchod zimy, legendu o Sv. Martinovi.

Celý projekt jsme protkali spoustou rozmanitých činností, na které jsme si přizvali kamarády z MŠ Hálkova. Děti se prostřednictvím páťáků v literárně hudebním pásmu dozvěděly obecné informace o stromech, zvířátkách, poskládaly si posvícenské koláče, hádaly hádanky a zhlédly krátkou dramatizaci o Sv. Martinovi. Pod dohledem čtvrťáků v tělocvičně školy plnily rozličné úkoly pohybového charakteru, aby se postupně přesunuly za vůní linoucí se školou ke druhákům, upletly si a upekly chutnou posvícenskou pletýnku. S nadějí, že zima brzy vystřídá podzim a s ním spojený i sníh vstoupily mezi naše nejmladší žáky, prvňáky, aby si s nimi společně vyrobily slušivou čelenku s motivem sněhové vločky.

Podzim je ve své druhé polovině, zima se blíží pomalu, líně. Když dlouho listí neopadává, tuhá zima se přikrádá. My všichni pevně věříme, že pravé sněhové vločky brzy spatříme.

I.Pobucká , J.Horká, J.Nosková a H.Wiesnerová