Školní projekty

Den Země na Masarykově

9.5.2012     Irena Pobucká     zpět do sekce Školní projekty

Můj přítel kůň

Ve dnech 18. a 25. dubna se žáci 3. A a 2. A třídy na Masarykově budově vypravili do blízké vesnice Vyšehorky. Přivítala nás rozkvetlá jarní příroda. Od autobusu jsme se přesunuli do prostor občanského sdružení Ryzáček. Všechny děti prošly programové aktivity s využitím koní. V malých skupinách si vyzkoušely hřebelcovat koně, popsat jeho části těla a hrát si s míči a obručemi. Nejpopulárnější aktivitou byla jízda na koni. Děti se přesvědčily, že kůň je pro ně příjemný kamarád a své přátelské cítění přenáší také na ně. Kůň dokázal uklidnit i velmi živé děti. Měli jsme také možnost poznat život dalších domácích zvířat (ovcí, koz, psů, koček a jejich mláďat). Naše svačina proběhla v duchu přírody – opékali jsme na ohništi špekáčky. Celý pobyt se vinul v duchu vzájemného propojení přírody, zvířat a dětí. Tato harmonie nás navedla na myšlenku oslav svátku Dne Země. Uvědomili jsem si, jak je důležité souznění s přírodou, kterou musíme chránit pro další generace lidí.

Mgr.Jana Horká a Mgr.Jitka Kyseláková

Máme rádi zvířata

V rámci Dne Země se žáci 1.A, 4.A a 4.B na naší budově letos zaměřili na význam zvířat v životě člověka s využitím péče o domácí mazlíčky. Žáci 4. a 5. třídy si dne 26.dubna donesli do školy své domácí mazlíčky o které se doma starají. A tak se nám ve škole sešli morčata, zakrslí králíci, křečci, osmák degu, rybka karásek, exotičtí afričtí hlemýždi a za ochoty dvou maminek i kočka domácí a fenka staforšírského bulteriéra, pes vhodný svou povahou k dětem.
Všichni chovatelé zvířat z 5.A si přiravili pro spolužáky velice obsáhlé povídání o původu, stravě, růstu a zajímavostech každého mazlíčka, za což sklidili od spolužáků obdiv. Dokázali i velice pohotově odpovídat na otázky spolužáků doplněné obrázkovou dokumentací.
Žáci 4.A navíc vytvořili ve skupinkách plakátek o svém mazlíčkovi, uspořádali mezi spolužáky anketu ve které zjišťovali, jakého domácího mazlíčka žáci chovají a pokusili se vytvořit inzerát na téma Koupě a Prodej či Hledání ztraceného zvířete. Prvňáci vyprávění starších spolužáků s obdivem vyslechli, kladli jim otázky a nakonec zvířátka namalovali.
Za vyčerpávající informace o svých mazlíčcích si jejich majitelé chovatelé zaslouží velkou pochvalu. Děkujeme také všem těm rodičům, kteří svým dětem umožnili vzít si mazlíčka do školy.
Zajímavé postřehy z tohoto dne můžete shlédnou na několika níže uvedených fotografiích.

I.Pobucká, H.Wiesnerová