Aktivity školy

Jarní FLORA 2019

6.5.2019     Milan Horký     zpět do sekce Aktivity školy

Ve čtvrtek 25. dubna se opět po nějaké době otevřely brány olomouckého výstaviště Flora, aby se tisíce obdivovatelů barevné krásy květin, tentokráte společně s krásou skla, mohly přesvědčit o tomto zajímavém spojení. Byla tak otevřena již 40. přehlídka mezinárodní květinové výstavy Flora Olomouc, tentokrát nesoucí název „Strom života“. Hlavní květinová expozice v pavilonu A zavedla návštěvníky do říše snů a fantazie, ve které se prolínala krása květin se sklářským uměním. Třpyt a lesk dodalo celé expozici křišťálové sklo z firmy Preciosa a nevšedním využitím podtrhlo expozici i laboratorní sklo ze skláren Kavalierglass. To vše z návrhu přední české floristky Kláry Franc Vavříkové, jejíž motto: „ Pojďme se zasnít. Sněme o zahradě, která září, která svítí a leskne se. Zahrada zázraků plná skla a květin“….bylo naplněno vrchovatě.
Připravená byla rovněž mezinárodní floristická soutěž Oasis Visegrad Cup 2019, která byla pořádána ve spolupráci se Svazem květinářů a floristů ČR. Soutěže se zúčastnilo 8 floristů, kteří se utkali ve třech soutěžních kategoriích. Pro zájemce byly dále připraveny odborné semináře o zakládání a údržbě zeleně a v pavilonech G a H se návštěvníci mohli těšit na výstavu bonsají, která proběhla ve spolupráci s Českou bonsajovou asociací. Zde byly připraveny i komentované prohlídky, fotokoutek, ukázky tvarování bonsají, přednášky a poradenství.

To vše mohli zhlédnout i žáci VI. A z naší školy, kteří se do Olomouce vydali v rámci praktické výuky předmětu pěstitelství, jenž je součástí polytechnické výuky pracovních činností. Obdivovali nejen krásu expozic, ale i praktické výpěstky -skalničky, sukulenty, masožravky a další trvalky, které byly k vidění v zavazadlech žáků. Mnozí tuto barevnou krásu v takto velkém množství a aranži viděli poprvé, a kdo ví, třeba se v některém z nich probudilo zahradničení, které je typické pro Čechy, Moravany a Slezany tak, že se začnou ve volném čase touto ušlechtilou aktivitou zabývat ještě více nebo dokonce na profesní a profesionální úrovni.

Všem se „výlet na Floru“ líbil a už teď se těší na říjnovou podzimní část této mezinárodní a velmi navštěvované výstavy. Žáci z Mlýnské na ní určitě nebudou chybět.

Mgr. Milan Horký, učitel pěstitelství